What's Next? Join ZF!

ZF is a global technology company supplying systems for passenger cars, commercial vehicles and industrial technology, enabling the next generation of mobility.

ZF allows vehicles to see, think and act. In the four technology domains of Vehicle Motion Control, Integrated Safety, Automated Driving, and Electric Mobility, ZF offers comprehensive product and software solutions for established vehicle manufacturers and newly emerging transport and mobility service providers. ZF electrifies a wide range of vehicle types. With its products, the company contributes to reducing emissions, protecting the climate and enhancing safe mobility.

Coordinator Customer Order Management for EU

Country/Region:  CZ
Location:

Frýdlant, Liberec Region , CZ, 464 01

Req ID 63195 Frýdlant, Czech Republic

Co bude Vaše náplň práce:

  • klíčovým úkolem pro Vás bude správa zákaznických objednávek: editace, zajištění včasných dodávek a reporting
  • budete koordinovat/kontrolovat zákaznické zásilky a exportní činností
  • čeká Vás komunikace se zákazníky ohledně stavu objednávek
  • budete spolupracovat s celními a přepravními společnostmi
  • podílení se na zlepšovácích procesech oddělení zákaznického servisu

Jaký by měl být Váš profil:

  • SŠ nebo VŠ (výhodou, ne podmínkou)
  • dobrá znalost AJ - čeká Vás denní komunikace slovem i písmem
  • předchozí zkušenost na obdobné pozici bude velkou výhodou, rádi však zaučíme i nováčky v oboru
  • balíček MS Office (Excel, Power Point) by pro Vás neměl být cizí, znalost programu SAP pro Vás bude výhodou
  • znalost dalšího jazyka (němčina, polština) velkou výhodou

Nabízíme:

  • týden dovolené navíc = 25 dní dovolené
  • pracovní smlouva na dobu neurčitou
  • flexibilní začátek/konec pracovní doby
  • možnost práce na Home Office
  • roční bonus
  • příspěvek na firemní stravování a na penzijní pojištění
  • příspěvky na sport, kulturu a zdraví v benefitním programu Cafeterie
  • vzdělávací kurzy, firemní akce a školení
  • mladý kolektiv, který Vám pomůže se zaškolením
  • zázemí a podporu velké nadnárodní společnosti

Těšíme se na Váš životopis v anglickém jazyce!

Be part of our ZF team as Coordinator Customer Order Management for EU and apply now!

Contact

Sandra Kůtková

What does DEI (Diversity, Equity, Inclusion) mean for ZF as a company?

At ZF, we continuously strive to build and maintain a culture where inclusiveness is lived and diversity is valued. We actively seek ways to remove barriers so that all our employees can rise to their full potential. We aim to embed this vision in our legacy through how we operate and build our products as we shape the future of mobility.

Find out how we work at ZF:

Job Segment: ERP, SAP, Manager, Technology, Management